Erik TABERY (týdeník Respekt)

BESEDA č. 1 – “Opuštěná univerzita, opuštěná společnost”

Erik Tabery – šéfredaktor týdeníku Respekt a držitel ceny Magnesia Litera

KDY: 27. listopadu 2018

KDE: Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM

Sál Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM o přibližné kapacitě padesáti míst byl plný posluchačů napříč věkovým spektrem. Otázky Eriku Taberymu pokládali senioři, lidé středního věku i studenti Západočeské univerzity. Beseda započala předmluvou obsahující shrnutí důležitých milníků hostova života a důvodů, proč je podle něj důležitá existence svobodných médií a novinářů v naší společnosti. Z této části Tabery volně přešel na téma „Mě by spíš zajímalo, komu neležíme v žaludku“ aneb vztahu politiků s novináři. Opomenut nebyl ani rychlý vývoji médií, měnící zdánlivou relevantnost zpráv. Kromě nutnosti kritického myšlení obsažené v předešlých částech zmínil Erik Tabery i to, že společnost vstupuje do věku, v němž lidskou sílu ještě více nahrazuje automatizace. „To znamená, že ta společnost bude muset upravit svoje vzdělávání, přemýšlení nějakým způsobem, aby na tohle byla připravená. A to se teď vůbec neděje.“ Po upozornění na tato témata dostali prostor posluchači. V rámci diskuze byly pokládány široce zaměřené otázky, některá témata vyvolala mírně pobouřené emoce. Erik Tabery projevil neuvěřitelný přehled a orientaci v řadě témat, zároveň schopnost nadhledu a smyslu pro humor.

Akce byla pořádána studenty Katedry filozofie za podpory Katedry sociologie FF ZČU.

Záznam z besedy:

Erik Tabery je šéfredaktorem týdeníku Respekt od ledna 2009. S redakcí začal spolupracovat v roce 1997, o dvě léta později se stal kmenovým redaktorem. Píše zejména politické komentáře. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu pro žurnalisty do 33 let Novinářská křepelka. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Je autorem knih Vládneme, nerušit (získal za ni prestižní Cenu Toma Stopparda, byla také nominována na cenu Magnesia Litera) a Hledá se prezident. Podle první z nich byl natočen dokumentární film. Je rovněž autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. Za svoji poslední knihu Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše získal cenu Magnesia Litera za rok 2018.

Medailonek: