Václav Moravec – moderátor ČT, žurnalista a vysokoškolský pedagog

PhDr. Václav Moravec Ph.D. je český novinář a  televizní moderátor. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, obory Žurnalistika a Masová komunikace. Doktorský obor Sociální politika a sociální práce absolvoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity a doktorský obor Teorie filmové a multimediální tvorby na Filmové a televizní fakultě AMU v Praze. V akademické sféře se věnuje novinářské etice, proměnám audiovizuálních médií a audiovizuální žurnalistice a působí na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK jako odborný asistent. Je rovněž dlouholetým členem pedagogické komory Akademického senátu FSV. Od roku 1992 působí jako redaktor a moderátor, prošel rádii Profil, Český rozhlas, Evropa 2, Frekvence 1, v letech 1996-1999 externě spolupracoval s televizí Galaxie. Od února 2001 až do jejího uzavření 31. ledna 2006 byl redaktor a moderátor české sekce rádia BBC, moderoval pravidelné publicistické vztahy a od března 2001 také každodenní pořad Interview BBC.

V roce 2004 začal moderovat diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Moderování v televizi se rozhodl ukončit v květnu 2005, k moderování pořadu se však 7. srpna 2005 opět vrátil. V současnosti také moderuje každodenní rozhovor Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls. Roku 2003 obdržel za moderování pořadu Rozhovor BBC Cenu Nadace Českého literárního fondu Novinářská křepelka pro žáky do 33 let. Je čtyřnásobným držitelem ceny TýTý v kategorii nejoblíbenější osobnost televizního zpravodajství za rok 2007, 2008, 2009 a 2011.